czwartek, 30 maja 2013

Kula na bazie pięciokąta

Nie wiem jak nazywa się ta bryłka ani kto jest jej autorem. Moduł jest wyjątkowo prosty do złożenia ( baza szafa + dodatkowe 4 złożenia). Trzeba tylko pilnować, by wszystkie moduły składać na tę samą stronę. Do złożenia kuli potrzeba 30 elementów. Montowanie niby proste, ale czasem musiałam się dłużej zastanowić. Nie wiem z czego to wynikało, czy z późnej pory składania, czy z czegoś innego.






Link tutaj:

piątek, 24 maja 2013

Gerbera

Ten kwiatek bardzo przypadł mi do gustu. Ładny, przyjemnie się składa. Końcowe modelowanie wymaga trochę wprawy. Składałam z kartki 9*9 - wychodzi mały kwiatuszek.




Link do filmiku z instrukcją tutaj:

niedziela, 19 maja 2013

Kręciołki

Kręciołki od zawsze mi się podobały. Robiłam kilka podejść, ale o ile z modułem nie ma problemu, to złożenie w całość stanowi dla mnie rzecz niemożliwą. Dlatego zamiast kręciołkowej kuli zrobiłam kręciołkową półkulę, która też wygląda ładnie :)




czwartek, 16 maja 2013

Kwiaty w origami - prace konkursowe

Maj jest miesiącem konkursów o tematyce origami. Najpierw kusudamy, a teraz kwiaty.Myślałam, że moje dzieci mają już dość po ostatnich kusudamach, a tu nie - dalej domagają się papieru i nowych pomysłów. Przez ostatnie tygodnie składamy codziennie, a oto efekty tej pracy:















sobota, 11 maja 2013

Cherry Blossom Ball by Tomoko Fuse

Ta kusudama jest po prostu śliczna! Efekt końcowy sprawia, że zapomina się o trudzie włożonym w jej powstanie. Moduł dość trudny do zapamiętania (dopiero po złożeniu kilku części mogłam resztę składać z pamięci) Łączenie modułów- mega trudne. Cały myk polega na tym, że zakładki trzeba wsuwać bardzo daleko okrążając wierzchołek. Bardzo się z tym składaniem męczyłam, ale z efektu jestem zadowolona i z pewnością złożę tę kusudamę jeszcze nie raz. 





Instrukcja:
 http://www.youtube.com/watch?v=8Kr0Og_HR7Q&feature=player_embedded

środa, 8 maja 2013

Kusudamy - prace konkursowe


Prace moich uczniów wykonane na ten konkurs http://www.origami.org.pl/news,pl,47.html :
1. Kwiecista kula - diagram znalazłam w gazetce Papierowe kwiaty (wydanie specjalne Diany). Model składa się z 30 elementów dosyć łatwych do złożenia (moja drugoklasistka dostała kartki i po kilku dniach przyniosła gotowe moduły) Dosyć czasochłonne jest sklejanie części. A to dlatego, że nie da się od razu wszystkiego skleić, tylko trzeba czekać aż klej zaschnie.





2. Ten model jest dosyć popularny wśród dzieci. Po składaniu bączków, kwiatków(słoneczników) dzieci są już wprawione w składanie tej kusudamy.



3. Kwiatki tego typu co w tej kusudamie bardzo przypadły dzieciom do gustu. Wzór kusudamy znajduje się w książce Stanisława Skibińskiego.





4.Kusudama z kwiatkiem II - diagram też zaczerpnięty z książki Stanisława Skibińskiego. Zrobiona z dosyć małych kartek, bo w tym kolorze nic większego już nie miałam. To dzieło powstawało chyba ze 2 tygodnie jak nie dłużej.



5. Kusudama Felixa - kolejny model Stanisława Skibińskiego. Z tym modelem wiąże się ciekawa historia. Otóż dziecko, które składało ten model dostało ode mnie kartki i diagram. Sebek sam odczytał instrukcje i całkowicie sam złożył w całość. Generalnie model ten nie wymaga klejenia,ale ten papier jest śliski, więc po złożeniu model został podklejony. Kiedyś chyba umieszczę tutaj galerię prac Sebka, bo zdolna z niego bestia;)



6. Tego modelu przedstawiać już nie trzeba:). Odsyłam do wcześniejszych postów.